هنر گوش دادن

چرا گوش کردن اینقدر مهم است ؟

تحقیقات نشان داده است ۷۵٪ موفقیت افراد به کیفیت روابط آنها بستگی دارد ،  خود این آمار به اندازه کافی تکان دهنده و باورنکردنی است اما جالب است بدانید که در ایجاد رابطه هنر خوب گوش کردن سهمی ٪۹۰ را بخود اختصاص داده است ، اگر کمی دقیق شویم می توان این طور برداشت کرد که ٪۷۵ درصد موفقیت افراد به  توانایی آنها در گوش کردن بستگی دارد .

ما روزانه ساعت ها به گفت و گو می پردازیم حداقل این است که اینطور فکر می کنیم اما باید گفت تنها درصد بسیار پایینی از افراد جامعه ، توانایی گفت و گو کردن را دارند سایرین به گو و گفت مشغول هستند.

اگر به ترکیب کلمه گفت و گو دقت کنید متوجه می شوید  که بخش گفت قبل از گو آمده است و معنا و مفهوم آن این است که شما باید اول بشنوید و به حرف های طرف مقابل گوش بسپارید بعد از آن تازه اجازه دارید شروع به صحبت بکنید اما اگر منصفانه به رفتار خود نگاه کنیم می بینیم بیشترمان حتی گو و گفت هم نیستم و اجزای مکالمه مان را گو و گو تشکیل داده است٬

پیوسته در مذاکرات شاهد این  هستیم که طرفین، به صورت همزمان صحبت می کنند ، رگ گردنشان از شدت فریاد کشیدن حرکت کرده است و اگر از جریان با خبر نباشیم و یا با فاصله آن را مشاهده کنیم این صحنه را به همه چیز تشیه می کنیم  غیر از مذاکره ، اگر نزدیک واقعه باشیم میربینیم که افراد بی وقفه حرف یکدیگر را قطع می کنند و صدایی بلند و جملاتی مثل :

 • بگذار حرفم را بزنم
 •  شما صحبت کردید حالا نوبت من است 
 • شما که حرف زدید من ساکت بوده ام حالا ساکت شوید تا من حرف بزنم 

طنین انداز محیط و نقل مجلس خواهد بود.

حال اگر بحث مذاکره را کنار بگذاریم و به محیط گرم خانواده نیم نگاهی بیندازیم همان آش و کاسه را خواهیم دید٬ مرد خانواده در حال چک کردن شبکه های تلوزیون ٬خواندن روزنامه و یا گردش در فضای مجازی است که زن خانه هوس صحبت کردن به سرش می زند ٬ با شور و شوق زیاد و شاید کمی دلربایی داستانی را با اوج هیجان نقل می نماید٬‌ مابقی ماجرا را از من بهتر می دانید و گفتن اوج فاجعه کمی جو را غمگین می کند ،  برای همین از نوشتن آن خودداری می کنم.

تا اینجا شما فهمیدید که هنرگوش کردن چقدر مهم و ضروری است اما شاید  این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور می توان به یک گوش کننده حرفه ای تبدیل شد ٬ در ادامه این مقاله راهکارهایی را ارائه می کنیم که می تواند زندگی اجتماعی و عاطفی شما را تغییر دهد ،  مطمئن هستم بعدا به خاطر خواندن این مقاله به خودتان افتخار می کنید.

قبل از اینکه سراغ هنر گوش دادن برویم از شما می خواهم تفاوت گوش کردن و شنیدن را بیان کنید به نظر شما چه فرقی بین شنیدن و گوش دادن وجود دارد؟

کمی سکوت کنید ٬ چه صداهایی را می شنوید ٬ آیا می توانید آنها را از هم تفکیک کنید ؟  سه صدایی که به گوش شما می رسد را نام ببرید :

تفاوت اصلی گوش کردن و شنیدن در تمرکز است ٬ صداهایی را که شما نام بردید قبل از آن هم در محیط وجود داشتند اما دلیل اینکه آن ها را نمی شنیدید عدم توجه بوده است.

مغز انسان برای اینکه انرژی کمتری استفاده کند ورودی های بی ارزش را فیلتر می نماید برای همین است که شما نمی توانید رنگ لباس افرادی که از کنارشان عبور کرده اید یا پلاک خودرو هایی  را که همین چند دقیقه پیش از کنار شما رد شده اند را به یاد بیاورید اما به خوبی می توانید در مورد لباس خودتان کوچک ترین جزئیات را بیان کنید ، وجه تمایز این دو در میزان توجه و تمرکز شما می باشد.

 

چطور فعالانه گوش کنیم ؟

 1. با چشمانتان گوش کنید :

حتما تا به حال عبارت با چشم هایش می خندد را شنیده اید٬ وقتی پای یک خنده عمیق و درست حسابی در میان باشد چشم ها شروع به خندیدن می کنند ، مشابه آن برای اینکه بتوانید فعالانه گوش کنید باید از چشمانتان نیز استفاده نمایید.

  از شما می خواهم ارتباط چشمی تان را با مخاطب قطع نکنید ، گویی در حال نگاه کردن به یک فیلم زیرنویس هستید و اگر لحظه ای چشم بردارید ، محتوایی با ارزش را از دست خواهید داد .

 باتوجه به فرهنگ ما شاید نگاه کردن طولانی مدت سوء تعبیر شده یا باعث انتقال حسی نادرست در مخاطب گردد ،  برای همین پیشنهاد می کنم بین دو چشم و لب مخاطب یک مثلث رسم کرده و چند ثانیه روی یک راس متمرکز شوید  و بعد با حرکت روی اضلاع در راس بعدی  دقیق شوید ، نکته مهم این است که حرکت چشمتان باید بدون پرش باشد گویی می خواهید با نگاهتان صورت مخاطب را جارو کنید.

 ۲٫ با قلبتان گوش کنید

باید به مخاطبتان این حس را منتقل کنید که او را دوست دارید و برای قضاوت کردن نیامده اید٬ شما به او و توانایی هایش اعتماد دارید و درک می کنید که مخاطبتان نیاز به درد و دل دارد و شما آماده هستید که با گوش دادن ،  او را کمی تسکین دهید .

۳٫ با ذهنتان گوش نکنید :

وقتی فردی با ذهنش گوش می کند عملا با فرد دیگری در حال مکالمه است ٬ او در تمام طول مدتی که فرد مقابل در حال صحبت کردن است با خود دچار یک درگیری ذهنی است ، مدام از خودش سوال می پرسد که اگر این را گفت چی باید بگویم ؟ دائما در ذهن خود سوال جواب هایی را بررسی کرده و خودش را برای پاسخ دادن به سوالاتی آماده می کند که شاید هرگز پرسیده نشود.

۴٫با لب هایتان گوش کنید :

در تمام طول مکالمه حواستان به صحبت طرف مقابل باشد اگر موضوع جذاب ٬ هیجان انگیز یا خنده دار بود ،  لبخندی با تمام وجود بزنید ، اگر متن صحبت ناراحت کننده و یا ناگوار است می توانید با گاز گرفتن لبتان حس همدردی را منتقل کنید .

در بسیاری از منابع آمده است راز گوش دادن مؤثر لبخند همیشگی است ، از شما می خواهم این موضوع را فراموش کنید و موقعیت سنج باشید. فرض کنید  شما موضوعی غم انگیز یا خاطره ای تلخ را بازگو می کنید و طرف مقابل همواره لبخند می زند ، در این لحظه چه احساسی دارید ؟

نت برداری کنید

۵٫نت برداری کنید :

این تکنیک یکی از مؤثرترین روش های گوش دادن فعالانه است ،  اگر به رفتار مدیران فروش و فوق ستاره های بازاریابی نگاه کنید ، می بینید که آنها همواه دفترچه ای همراه خود دارند و وقتی با مشتری احتمالی وارد مذاکره می شوند ، شروع به نت برداری می کنند ، اینکار با  یک تاثیر روانی بسیار مثبت همراه است زیرا طرف مقابل با خودش می گوید : وای چقدر من و حرف هایم مهم هستند ،  ببینید دارد حرف های من را می نویسد.

در نتیجه استفاده از این تکنیک احتمالا طرف مقابل عاشق شما خواهد شد اما یادتان باشد این تکنیک را در روابط معمولی استفاده نکنید ،  فرض کنید با نامزدتان قرار شام دارید و هرچیزی که او می گوید را شما یادداشت می کنید ،  احتمالا این آخرین دیدار شما خواهد بود یا دفعه بعدی که نامزدتان را می بینید شما در لباس سفید بستری هستید و او برای شما کمپوت آورده است.

۶٫با سرتان گوش کنید :

جالب است بدانید که حدود ۶۸٪ ادراک مردم در یک مکالمه حضوری از طریق زبان بدن منتقل می شود برای همین از شما می خواهم در تمام طول مکالمه هر جا خواستید طرف مقابل را تایید کنید یک بله بگویید و سرتان را به نشانه تایید تکان دهید ، این حرکت به ظاهر ساده تاثیر بسیار عمیقی برروی مخاطب شما خواهد داشت و پیام آن این است که من همواه به تو گوش می کنم و معنای کلامت را می فهمم خیالت راحت ، من کنارتم .

عادت

 اقدامک :

اسم یک نفر که بیشترین مکالمه را با او دارید یادداشت کنید و بنویسید تا به الان کیفیت مکالمات شما به چه صورت بوده است ،سپس در مکالمه بعدی سعی کنید نکات بالا را رعایت نمایید و نتایج را با هم مقایسه کنید ، لازم نیست برای من باز خوردی بنویسید همین که می دانم شگفت زده شده اید برای من کافی است.

هنر خوب گوش کردن را هر روز تکرار کنید تا برای شما تبدیل به یک عادت شود .

چون امید هست زندگی باید کرد ، شب و روزتان پر از شادی.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۴

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. pingback جطور فروش خود را افزایش دهیم ؟ راهکارهایی برای دستیابی به بالاترین سطح فروش - پورسانت - امید اسدی

 2. زهرا غلامی
  ۸:۱۹ ۱۳۹۷/۰۵/۱۴

  ممنونم از مقاله مفید و کاربردی که در سایتتون قرار دادید
  موفق باشید

 3. هادی جارحان
  ۹:۴۱ ۱۳۹۷/۰۵/۱۸

  ممنون از مطلب زیباتون