بازاریابی عصبی در جذب مشتری

بازاریابی عصبی در جذب مشتری

برای همه ما پیش آمده است که با فرد جدیدی ملاقات کنیم، اما نکته جالب در این تعامل قدرت شگفت انگیز مغز در قضاوت کردن می باشد، ما تنها بعد از گذشتن چند ثانیه از اولین برخورد می توانیم راجع به جنبه های مختلف شخصیت فرد، اظهار نظر کنیم.

خبر خوب این است که بازاریابی عصبی به ما کمک می کند بتوانیم تاثیر مناسبی بر ذهن مشتری گذاشته و نظر و احساس او را به کسب و کار خود جلب کنیم.

نظریه مک لین

یکی از پایه ترین مبانی در بازاریابی عصبی مربوط به نظریه مغز های سه گانه مک لین می باشد، آقای مک لین مغز را به سه قسمت مختلف تقسیم کرده و معتقد است هر بخش از مغز مسئولیت ویژه ای را برعهده دارد.

مغز قدیم

مغز قدیم:

یکی از قسمت های مغز به نام “مغز قدیم” وظیفه حفظ حیات انسان را برعهده دارد از این رو همیشه در حال پردازش محیط و قضاوت کردن برای یک تصمیم گیری درست می باشد تا نکند چیزی حیات بدن را تهدید نماید.

همچنین مغز قدیم در مواجه با موارد خارج از عادت از دو استراتژی حمله یا فرار استفاده می کند

مغز میانی

قسمت دیگر مغز به نام “مغز میانی” وظیفه حفظ شادمانی و نشاط بدن را برعهده دارد برای همین هر محتوایی را از این جهت بررسی می کند.

اگر محتوایی که شما می بینید برای مغز میانی جذاب یا سرگرم کننده نباشد، مغز دستور به ترک آن را می دهد

مغز حدید

در آخر مغز جدید که کورتکس نام دارد به دنبال یک محتوای علمی و آموزشی می باشد تا بتوانید بوسیله آن خود را رشد دهد. هنگامی که مغز با یک مختوای غیر علمی و ناکارامد مواجه می شود ترجیح می دهد آن را رها کند.

تاثیر بازاریابی عصبی در جذب مشتری

جذب مشتری

بعد از تحقیقات بسیار دانشمندان متوجه شدند این سه مغز در ۸ ثانیه ابتدایی مواجه با یک موضوع آن را کاملا مورد بررسی قرار می دهند و در ۲۲ ثانیه بعدی در مورد آن تصمیم گیری قطعی می کنند.

به عبارتی ۸ ثانیه اول ملاقات شما می تواند تاثیر شگفت انگیزه بر آینده شما داشته باشد و در این مورد جمله معروف وجود دارد که می گوید:

۳۰ ثانیه اول ملاقات از سه ساعت بعد مهم تر است

یک تحقیق کوچک از تاثیر بازاریابی عصبی در جذب مشتری

برای اینکه بتوانم این نظریه را در یک محیط کوچک آزمایش کنم، تیزر تبلغاتی را در IGTV اینستاگرام خودم بارگذاری کردم و منتظر ماندم تا واکنش افراد را ببینم، همان طور که شما می دانید اینستاگرام این امکان را به شما می دهد تا یک بازخورد بسیار کامل از محتوای خود بدست آورید.

اینستاگرم

همان طور که می بینید این تیزر تبلیغاتی بدلیل عدم جذابیت برای سه بخش مغز، در هر ثانیه مخاطبان زیادی را از دست داده است همجنین به خوبی می توانیم تاثیر ۳۰ ثانیه جادویی را جذب مخاطب مشاهده کنیم .

در مدت زمان ۳۰ ثانیه بیش از سه چهارم مخاطبان از دیدن محتوا منصرف شده اند و این در حالی است که پیام اصلی تبلیغات تازه از ثانیه ۶۰ شروع می شود.

برای دیدن این تیز می توانید روی ویدیو زیر کلیک کنید.

حال وقت آن است از این خاصیت مغز پول خلق کنیم

پول

بسته به کسب و کارتان لیستی از موقعیت هایی که با مشتریان در ارتباط هستید را یادداشت کنید و سعی کنید برای اولین برخوردتان یک مقدمه “دل نشین نه! مغز نشین” تدارک ببینید

به عنوان مثال داشتن یک ویترین زیبا، نورپردازی خیره کننده، سردر و یا تابلو خلاقانه می تواند نرخ جذب مشتری را افزایش دهد حال شما می توانید با اخلاق و منش خود و یا کارمندانتان، محیط کار زیبا و همچنین  اطلاعات کافی و شایسته در رفع نیاز مشتری نرخ تبدیل خود را افزایش دهید به عبارتی شما باید بتوانید مخاطب را ابتدا به کسب و کار خود جذب و سپس آنها را به مشتری وفادار تبدیل کنید.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۴

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *