بازاریابی عصبی در تبلیغات

بازایابی عصبی در تبلیغات

من به معنای واقعی عاشق تبلیغات هستم، از تیزرهای تبلیغاتی گرفته تا بیلبردها و بنرهای شهری آنها را با دقت نگاه می کنم، تقریبا رنگ سازمانی و شعار تبلیغاتی بسیاری از سازمان ها را می دانم و سومین نفری هستم که تراکت های کاغذی را با توجه کامل بررسی می کند و به این خاطر می گویم نفر سوم چراکه قبل از من طراح و صاحب تراکت نیز آن را دیده اند و بعد از ما سه نفر، کس دیگری حاضر نیست این نوع از تبلیغات را نگاه کند!

به طور خلاصه بگویم تفریح من دیدن تبلیغات است و شبکه های اجتماعی من پراست از گروه ها و کانال هایی که در آن درمورد انواع تبلیغات گفت و گو می شود و من هر وقت احساس خوبی ندارم با مراجعه به آنها جانی دوباره می گیرم.

همه چیز داشت خوب پیش می رفت تا اینکه آقای بابک بادکوبه مدیرعامل محترم آژانس تبلیغاتی بادکوبه پرسیدند به نظر شما بهترین و تاثیر گذارترین تیزر تبلیغاتی داخل کشور مربوط به چه محصولی است؟

تاثیر بازایابی عصبی در تبلیغات

شاید باورتان نشود ولی وقتی این سوال از من پرسیده شد با خودم گفتم الان لیستی بلند و بالا از تیزرهای تبلیغاتی نام خواهم برد اما هرچه بیشتر فکر می کردم گزینه های کمتری به ذهنم می رسید و مدت ها روی همین سوال کوچک تمرکز کردم

تمرکزبرایم غیر قابل درک بود که چرا منی که روزانه تیزرهای تبلیغاتی زیادی را با دقت بالا نگاه می کنم نمی توانم اسم چند تبلیغ را به خاطر بیاورم.

پس از کمی تحقیق متوجه شدم این تنها من نیستم که در به یادآوری تیزرهای تبلیغاتی با مشکل روبه رو است برای اینکه عمق فاجعه را درک کنید از شما می خواهم به آمار زیر دقت کنید

– یک انسان به طور میانگین در طول عمر خود ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تبلیغ می بیند
– در سال ۱۹۵۶ مردم قادر بودند ۳۴٪ از تبلیغات را به یاد بیاورند
– در سال ۱۹۹۰ هر شخص قادر بود تنها ۸٪ از تبلیغات را به خاطر بیاورد
– درسال ۲۰۰۷ یک شخص فقط می توانست فقط ۲ پیام تبلیغاتی را بازگو کند

نقش بازاریابی عصبی در تبلیغات

تحقیقات نشان داده است این کاهش میزان تاثیر تبلیغات به خاطر عدم وجود خلاقیت در محتوای تولید شده است.

خلاقیتدر مغز بخشی وجود دارد به اسم گلیال که کارش پردازش و انتقال اطلاعات به نورون های حسی و حرکتی است، به زبان ساده گلیال ها کارشان فیلتر کردن اطلاعات بیهوده است و وجود همین بخش باعث می شود شما نتوانید رنگ لباس افراد یا شماره پلاک ماشین های افرادی که در خیابان از کنارشان عبور می کنید را بیاد بیاورید.

عدم خلاقیت در تولید محتوا و تکرار مکررات باعث شده است تیزرهای تبلیغاتی توسط گلیال ها فیلتر شوند و مغز مانع به خاطر سپاری آنها شود .

وقتی من در ذهن خود به دنبال برترین تیزرهای تبلیغاتی بودم  فقط  تبلیغات خلاقانه را می توانستم به یاد بیاورم و هیچ خبری از این تیزرهایی که چند نفر لباس خوش رنگ می پوشند و شعر می خوانند نبود زیرا مغز من فهمیده بود که این اطلاعات به هیچ دردی نمی خورد و آنها را فیلتر کرده بود.

چطور از بازاریابی عصبی در تبلیغات استفاده کنیم؟

یکی از بهترین روش ها برای گذر از فیلتر گلیال مغز استفاده از روش جایگذاری برای تبلیغ محصول و خدمات می باشد در این روش شما باید محصول خود در خلال داستان یک برنامه تلوزیونی نشان دهید .

نکته مهم در روش جایگذاری پیوند دقیق و کامل محصول شما با موضوع برنامه است به طوریکه اگر محصول شما از برنامه تلویزیونی حذف شود منظور و مفهوم محتوا ناقص گردد.

برای درک بهتر مسئله از شما می خواهم ویدیو زیر را تماشا کنید

همان طور که می بینید شرکت BMW از ترفند جایگذاری به خوبی استفاده کرده و توانسته است سهم خود را در ذهن‌ مخاطب افزایش دهد.

آمارها نشان می دهد تاثیر تبلیغات جایگذاری به قدری زیاد است که می تواند فروش یک شرکت را تا ۳ برابر افزایش دهد

حال وقت آن است از این موضوع پول خلق کنیم

پول
برای اینکه بتوانید سهمی از ذهن مخاطب خود بگیرید و از فیلتر سرسخت آمیگدال مغز عبور کنید در ابتدا سعی کنید محصول و خدمات خود را به شکلی نو و خلاقانه ارائه دهید در ادامه نشان دهید محصول شما با زندگی افراد پیوندی جدانشدنی دارد تا حدی که اگر از زندگی آنها حذف شود معنا و مفهوم آن تغییر خواهد کرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۴

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *